TULKOJOT ATSAUCES II: LMC

4.jūlijā Laikmetīgās mākslas centrā (LMC) notika otrās izstādes no starptautisko izstāžu sērijas “Tulkojot atsauces II” atklāšana, kurā piedalījās arī darbu autori.

 

image

Šī nav pārāk liela izstāde, tomēr tājā ir piedāvāts plašs vizuālā materiāla klāsts pārdomām par mūsdienu kulturālās tulkošanas praksi. LMC ir eksponēti vairāku mākslinieku darbi, kuri pārstāv gan dažādas valstis, gan arī dažādas paaudzes. Katrs mākslinieks izvēlas savus individuālos līdzekļus, lai veidotu dialogu ar padomju pagātnes tēlainību – foto, video, grafika, utt. 

Tulkojot sociālisma pagātni, Somu mākslinieks Henriks Dunkers, asimilē to savā ikdienas dzīvē. Pavadot daudz laika Latvijā, taču neprotot Latviešu valodu, viņš sāka iepazīt valsti vizuāli. Mākslinieks ir veidojis veselu krājumu ar fotogrāfijām, kurās var redzēt pilsētu skatus, to iedzīvotājus, interjera dizainu un desmitgadēm ilgi glabātus priekšmetus, pārvēršot tos par aizraujošu mūsdienu Latvijas, un arī savas dzīves stāstu.

Atceroties padomju pagātni un vēršoties pie tās mantojuma Baltijas valstīt, Igauņu māksliniece Kristina Normana izvēlas ieņemt neitrālu pozīciju, un izstādē “Tulkojot atsauces II”, prezentē dokumentālo filmu “Monolīts”. Māksliniece atzīst, ka nākot no jauktās ģimenes, viņa pārstāv pirmo paaudzi, kura spēj snieg neitrālu vērtējumu savas valsts pagātnei. Filma “Monolīts” vēsta par 2007.gada konfliktu Tallinā, kad Bronzas Kareivja piemineklis tika pārcelts no pilsētas centra uz kara kapiem.

Pretstatījumā Henrika Dunkera ļoti personīgai padomju pagātnes simbolu interpretācijai un Kristinas Normanas neitrālai pozīcijai, Lietuviešu mākslinieces Indres Klimaites sociālais projekts “Par nepārtrauktu un sistemātisku pārtikas uzlabošanu” ir shematiska un grafiska analīze. Pēc māksliniece vārdiem, projekts apkopo dažādus 30.-90.gadu tekstus un vizuālo materiālu, lai veidotu stāstu par padomju laiku ēdnīcu kultūru.

Izstāde piedalās arī “Henkel” mākslas apbalvojuma ieguvēja Marge Monko (EE) ar video darbu “Sakratīts, nevis samaisīts”, kā arī Aija Bley (LV) un Igors un Ivans Buharovi (HU).

Izstāde „Tulkojot atsauces II” būs apskatāma līdz 31.jūlijam Laikmetīgās mākslas centra (LMC) Ofisa galerijā.

Text: Art Links People, Image: publicity. Published in riga24.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: