NO KARA UZ MIERU: 1940.-1950. GADU MODE

Ja tērpi spētu runāt, tie pavēstītu fascinējošus stāstus par izcilākām sava laikmeta intrigām, mīlas stāstiem, sabiedriskiem pasākumiem un par visu to, kas laika gaitā pazūd vēsturē.

image

No 2013.gada 18.jūlija modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs, sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un ar ABLV Bank atbalstu, aicina pieskarties pagātnes maģijai izstādē “No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode”. 

image

Kā parasti, izstāde sola kļūt par vasaras hītu bet Rīga, uz vairāk nekā diviem mēnešiem, nostāsies vienā rindā ar tādām slavenām modes galvaspilsētām, kā Londona, Parīze, Milāna vai Ņujorka. Jau piekto gadu pēc kārtas, tieši mūsu pilsētā debitē slavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādes.
image

Pēc Vasiļjeva vārdiem, 40.gadu kara laika, un sekojošo pēckara 50.gadu mode, bieži vien paliek ēnā. Izstāde “No kara uz mieru” piedāvā aplūkot šīs divas kontrastējošās desmitgades modes cienītājas, mātes, līgavas, Holivudas dīvas, koķetes un vienkārši sievietes tēlā. Ekspozīcija sākas ar tumšo 40.gadu krāsu gammu, vīrišķīgiem militāriem siluetiem, ādas izstrādājumiem, koka zolēm, paštaisītiem aksesuāriem un dekora elementiem un pamazām pārplūst sievišķīgā Dior New Look siluetā, rozīgos un smilškrāsas toņos ar ziedu, augļu un brīvdienu motīviem un elegantiem aksesuāriem, smaržu pudelītēm un smalkiem apaviem.

image

Plašajā ekspozīcijas klāstā apskatei tiek piedāvāti tādu slaveno Rietumu Eiropas un Amerikas modes namu darbi, kā “Lanvin”, “Nina Ricci”, “Balenciaga”, “Schiaparelli”, “Christian Dior”, “Pierre Balmain”, “Jacques Fath”, “Jacques Griffe”, “Huber de Givenchy”, “Madame Gres”, kā arī tērpi no slaveno stila ikonu privātajām kolekcijām.
image

Ir vērts piebilsts, ka izstāde akcentē modi, ne tikai kā tērpu un kostīmu vēsturi, bet kā dzīvo, interesantu un pieejamu dialogu ar 40.-50.gadu estētiku. Krāšņas dizaineru kleitas sasaucas ar gleznām un kino dīvu foto reprodukcijām, retro mūziku un interjera elementiem. Pērles, smalkas rotas, galvassegas un aksesuāri zaigo spilgtā apgaismojumā un atstarojas spoguļos. Apmeklētāji var apskatīt arī audiovizuālos dokumentus no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva par 40.-50.gadu modi Latvijā. 

Rīga ir izstādes “No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode” pirmā pietura un tā būs apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā līdz 2013.gada 29.septembrim.

image

image

image

image

image

Text: Art Links People. Published in: pilseta24.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: