Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985 – 1995

Līdz 14.jūlijam Kim? Laikmetīgās mākslas centrā ir apskatāma izstāde “Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985 – 1995”, kas tapusi sadarbībā ar Laikmetīgās kultūras centru “Garāža” (Maskava). 

image

Izstāde aizņem divus Kim? stāvus, kur ir apskatāmas vairāk nekā 60 fotogrāfijas un video ieraksti no modes skatēm. Mākslas darbu izlasē ir apkopotas alternatīvās modes tendences, iedvesmotas no rietumu spožuma un vietējo skvoteru, andergraunda un rokmūzikas kultūras. 

image

Izstāde aptver laika posmu no 80. līdz 90.gadiem, kad PSRS bija raksturīga veco ideoloģiju un jauno brīvību saliedēšana. Arī mode perestroikas laikā smēlās iedvesmu gan no pierastajiem funkcionālajiem ikdienas apģērbiem, gan arī eksperimentēja ar jaunajām alternatīvajām idejām. Perestroikas laikā kļuva populāra padomju satura izmantošana rietumu popkultūras estētikas stilā. Tā alternatīvās domāšanas sekotāji sāka pārveidot militāros Staļina laika formas tērpus un padomju simboliku, piešķirot tai jaunas panku, glamūra un citas rietumvalstu kultūras pazīmes. Arī profesionālos modeļus nereti aizvietoja tādi pagrīdes kultūras korifeji kā Vladislavs Mamiševs-Monro, Gariks Assa, Goša Ostrecovs, Renāta Ļitvinova un citi. Kopā šī radošā bohēma veidoja ne tikai modi, bet unikālu dzīves stilu, un modes skates nereti pārvērtās par izrādēm vai performancēm.

image

Pēc izstādes kuratora Mišas Bastera vārdiem, andergraunda mode gan perestroikas laikā, gan arī tagad paliek sveša un nezināma plašākai sabiedrībai. Izstāde “Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985 – 1995” ir lieliska iespēja ne tikai atcerēties pagājušās desmitgades kulturālās tradīcijas, bet arī uzzināt kaut ko jaunu par 80. un 90. gadu alternatīvo paaudzi.

image

Text and images: Art Links People. Published: riga24.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: